De kerk was een ontwerp van Pierre Cuypers. In 1865 werd met de bouw begonnen, die vier jaar zou duren. Pas op 18 februari 1875 werd de kerk ingewijd en één jaar later tot bisschopszetel of kathedraal verheven, een functie die de kerk overnam van de Sint-Antoniuskerk. De firma Anneessens bouwde in 1883 het orgel. De Sint-Barbarakerk was een vijfbeukige kruiskerk in neogotische stijl. Van de drie geplande torens is alleen de centrale kruisingstoren voltooid. De twee torens van de oostelijke entree zijn nooit afgebouwd.
In de jaren 1960 werd besloten dat de kerk
Katholiek Documentatie Centrum, nr. 2A6071
gesloten moest worden. Dit gebeurde in 1968, zodat de functie van kathedraal in hetzelfde jaar overging naar de inmiddels eveneens gesloopte Michaelkerk in het Brabantpark. In 1969-1970 werd de kerk afgebroken.
Hieronder kun je jouw herinneringen met ons delen aan het rijke roomse leven van vroeger. Over de pastoors en kapelaans van vroeger doen bijvoorbeeld vast nog wel wat verhalen de ronde.
Herinneringen?
Wie herinnert zich nog pastoor W.A.J. van der Maden, die de H. Mis opdroeg in de
Barbarakerk in de jaren vijftig? Hij kreeg hulp toen van maar liefst drie kapelaans: C.A.J. de Beer, P.H.J. Oomen en A.H.P. Dierick. In de roerige jaren zestig werd P.W. Backx ingehaald als pastoor. Hij was vijftig, toen hij in 1965 in de parochie onder zijn hoede kreeg.
(Portretfoto's Collectie Katholiek Documentatie Centrum)
Aanvulling, Willibrord Oomen januari 2026:
Deze foto zat in het fotoalbum van mijn grootouders, Willem Oomen en 'naantje' Schoenmakers. Zonder legenda. Met heel veel moeite heb ik kunnen achterhalen dat de kerk waarschijnlijkdus de St Barbarakerk te Breda was. De enige die voor mij duidelijk herkenbaar is, is mijn grootvader. De rest is giswerk. Heb veel foto's van mijn oom Piet Oomen; enkele fotos van Bernard Oomen (neef van mijn moeder); midenin is natuurlijk de bisschop; de andere personen gecheckt met uw commentaar en met KDC- Nijmegen. Op grond van bovengestelde informatie lijkt mij de vermoedelijke beschrijving:
Vlnr. kapelaan C.A.J. de Beer ?, mogelijk architect Bernard Oomen ?, kapelaan A.H.P. Dierick ?, architect Willem G OOMEN, mgr. Jos BAETEN (=bisschop van Breda 1951-1961), kapelaan Piet OOMEN ?, pastoor W.A.J. van der Maden ?
Ik vond dit krantenknipsel in het jubileum-album van mijn grootouders op 8/2/1962 : "op politiek terrein was hij (=W.G. Oomen] b.v. ruim twintig jaar wethouder van de gemeente Oosterhout terwijl zijn meer onopgemerkte werken voor de Kerk in 1958 bekroond werd met het erekruis in goud Pro Ecclesia et Pontifice".
Blijkbaar dateert de foto dus uit 1958. Bij hun gouden jubileum, dus vier jaar later, geven alle personen op één na acte de présence. En dat verklaart mede waarom deze -- en juist déze-- personen op de foto staan. Voor een (beperkt) overzicht van zijn activiteiten, zie bijv. ook de website www.archimon.nl. Op grond van deze informatie neem ik aan dat Bernard Oomen (architect) ook een rol heeft gespeeld in de nominatie zijn oom W.G. Oomen (ook architect).
.
Herinneringen?
Reactie toevoegen